istanbul su arıtma servisi 

tüketme suyuyla  ilişkili akıllardaki  soru işaretleri hale bir problem olarak devam ediyor . Vatandaş su arıtma makinalarına merak vermeye başladı . Vatandaş  damacana suyuna temkinli yaklaşıyor . şebekeden akan suya güven  arttı lakin onun da tadı  istenmiyor. Bu nedenler dolayı su filtreleme cihazlarının kullanımı çoğaldı. arıtılmış suyun tat anlamında tabii kaynak suyundan farkı yok. Bu makinaları cazip kılan türlü deneyler var. Bu konu için bilirkişi görüşleri ve halka danıştık. Aşağıda türlü görüşleri kısaca ele aldık

memleketimiz, insan sağlığını hiçe sayan damacana ile elde edilen su üreticilerini konuşuyor. Biz de beslenme uzmanları ve doktorlara, 'su tercihlerini' sorduk. kimi arıtma cihazıyla musluk suyu  kullanıyor, kiminin tercihi ise cam şişeler ve maden suyu
sağlık Bakanlığı'nın, sağlığı tehdit eden damacana ile elde edilen su üreticilerini deşifre etmesinin yankıları sürerken, günde su ihtiyacımızı nasıl karşılamamız gerektiğiyle ilgili de tartışmalar alevlendi. aHaber'in ortaya çıkardığı skandal sonrası yorum yapan bazı sağlık uzmanları damacana su yerine cam şişeleri tercih etmek gerektiğini kimiyse su arıtma cihazları sayesinde şebeke suyunun  arıtılıp içilebileceğini savunuyor. işte profesyonellerin evlerindeki tercihleri:


Doç. Dr. Ahmet Molla : Ben evimde hemen hemen 5 yıldan bu güne su arıtma sistemine sahibim. musluktan akan suyu  bu sistemden süzerek elde here ettiğim suyu hem içmek adına hem de çay ve yemeklerde gönül ferahlığı ile kullanıyorum. Zira suyun niteliğini istediğim süre ölçerek de görebiliyorum. tabii ki bu sistemin periyodik bakımlarının tertipli olarak yapılması ihmal edilmemelidir.


Ali Uzmancı : Ben güvenilir marka şişelenmiş 5 litre olan büyük su ve şişede mineralli su kullanıyorum. Yemeklerde şişelenmiş, sofrada hem şişelenmiş hem mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla su istasyonlarından açıkta ya da kendi şişeleme teknikleri ile oluşmuş su almam. Pet ve ya cam şişede bir defa kullanılıp atılan güvenilir marka su ve maden suyu (mineralli su) kullanmanızı öneririm. böylelikle mikrobiyolojik olarak boşalan bir damacana ile elde edilen suya  yine su konulması riskini minimize etmiş kalırsınız.

Uzm. Dr. Veli Yılmaz (faydalı yaşam Uzmanı): şu an arıtma suyu içiyorum. Hem meslek yanında hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini denetim ediyorum. Bu konu netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre makinesi taktırabilirler. günlük en yeterli olmayan 2 şişe cam şişede maden suyu kullanılabilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler kullanılabilir. Suların çok satıldığı, hızlı sürkülasyonun bulunduğu yönden pet şişe alın. Beklememiş, taze olsun.

Ayşe Aydın inam (uzman Diyetisyen): Evimde damacanadan çıkan suya  olarak aldığım suları, dışarıda ise cam şişe suları tercih ediyorum. Evde iyi bir arıtma cihazı bulunuyorsa da sularınızı cam şişelerde saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *